Zadbaj, o wszystko co podłączasz do Internetu

  • Dbaj o aktualizacje oprogramowania na urządzeniach, które podłączasz do Internetu – w  ten sposób zredukujesz ryzyko zawirusowania.
  • Posprzątaj w swoim mobilnym życiu: usuń nieużywane aplikacje, zachowaj pozostałe w aktualnej wersji i zweryfikuj przyznane im uprawnienia.

BĄDŹ BEZPIECZNY

Zobacz jak w prosty sposób poszerzyć ochronę Twoich kont w sieci

  • Dwuskładnikowe uwierzytelnianie– nazwa użytkownika i hasło nie wystarczą, aby właściwie ochronić takie serwisy jak konto e-mail, bankowość internetową czy media społecznościowe.
  • Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, wybierając uwierzytelnianie oparte o dodatkowy składnik (np. kod SMS przesyłany na Twój telefon).
  • Zabezpiecz swój router trudnym do złamania hasłem. Wymyślając nazwę sieci, unikaj ujawniania tego, kim jesteś (np. „rodzinka Kowalskich” czy „ulica Jasna 123”).
  • Używaj unikatowych haseł dla ważnych kont, takich jak e-mail, bankowość, portale medyczne, itp.
  • Każdy może zapomnieć swojego hasła. Jeżeli zapisałeś hasło na kartce, postaraj się umieścić ją w bezpiecznym miejscu, z dala od komputera.
  • Sprawdź, czy dostęp do Twoich urządzeń został zabezpieczony(np. poprzez hasło lub uwierzytelnianie odciskiem palca).

PORZĄDKI W PLIKACH / KOPIE ZAPASOWE

Zadbaj o to, aby dane wrażliwe były przechowywane w odpowiedni sposób.

  • Wyczyść swoje stare maile i opróżnij kosz: jeśli potrzebujesz przechowywać stare wiadomości, rozważ przeniesienie ich do archiwum.
  • Usuń lub zarchiwizuj stare foldery oraz przestarzałe rachunki/faktury/rozliczenia.
  • Odsubskrybuj newslettery, alerty e-mailowe i aktualności, których już nie czytasz.
  • Uaktualnij swój internetowy album ze zdjęciami poprzez usunięcie lub stworzenie kopii zapasowych starych lub mniej pochlebnych zdjęć.
  • Zweryfikuj listę znajomych w mediach społecznościowych, sprawdź grupowe listy kontaktowe – upewnij się, że osoby otrzymujące wiadomości wciąż przynależą do grupy.
  • Skopiuj ważne dane do godnej zaufania chmury lub na inny nośnik, gdzie będą bezpiecznie przechowywane.
  • Zabezpiecz hasłem kopie zapasowe, zadbaj by były przechowywane w odrębnej lokalizacji (najlepiej bez dostępu do sieci).
  • Kasuj w sposób bezpieczny nieużywane pliki.

TWOJA SIECIOWA REPUTACJA

  • Miej pod kontrolą swoją aktywność online – zweryfikuj ustawienia bezpieczeństwa i prywatności na stronach, które odwiedzasz. Bądź pewny, że udostępniasz tylko te dane, którymi rzeczywiście chcesz się dzielić.
  • Uporządkuj swoją obecność w serwisach społecznościowych, np. usuwając stare zdjęcia, które mogą być kłopotliwe lub nieaktualne.
  • Zadbaj o Twoje „internetowe oblicze” poprzez weryfikację danych oraz dbanie o ich aktualność.

Urządzenia mobilne

Smartfony, laptopy, tablety – towarzyszą nam dzisiaj praktycznie na każdym kroku. Kiedy jesteśmy w  podróży,  pomagają w  utrzymywaniu  kontaktu  ze  światem.  Urządzenia  mobilne  mogą  także stanowić bogate źródło informacji zarówno o nas, jak i naszych bliskich: zawierają listy kontaktów, zdjęcia, filmy, historię lokalizacji, dane medyczne i finansowe. Niezależnie od tego, czy planujemy zabrać  je  ze  sobą  w podróż  służbową  czy  na wakacyjny    wyjazd,    dobrze    jest zadbać o bezpieczeństwo danych.

Twoje dane są cenne. Zadbaj o ich bezpieczeństwo

  • Chroń urządzenia przed niepowołanym dostępem:Wymyśl i ustaw trudne do odgadnięcia hasło lub skorzystaj z możliwości jakie daje czytnik odcisku palca. Pomoże to dodatkowo chronić Twoje dane w przypadku kradzieży lub utraty urządzenia.
  • Świadomie wybieraj aplikacje:Nie instaluj aplikacji spoza oficjalnego sklepu, ani takich, które wyglądają podejrzanie. Zwracaj uwagę na komunikaty, w których jesteś proszony o przyznanie uprawnień. Lista kontaktów, historia lokalizacji i inne informacje na Twój temat są cenne – sam decyduj, czy i komu chcesz je udostępnić.
  • Uważaj na hotspoty Wi-Fi: Publiczne sieci bezprzewodowe bywają niebezpieczne. Kiedy jesteś do nich podłączony, przesyłane treści mogą być widoczne dla innych. Nie używaj ich w celu logowania się do ważnych serwisów, takich jak bankowość internetowa, konto pocztowe, czy serwisy społecznościowe. Korzystanie z tych usług poza domem będzie bezpieczniejsze, jeśli użyjesz własnego modemu komórkowego lub połączenia VPN. Wyłącz funkcję automatycznego łączenia się z sieciami Wi-Fi.
  • Zadbaj o aktualizacje:Podobnie jak komputery, również urządzenia mobilne bywają podatne na zagrożenia. Aktualizowanie na bieżąco systemu, przeglądarki internetowej, pakietu antywirusowego i innych wykorzystywanych aplikacji pomoże ochronić Cię przed atakami i szkodliwym oprogramowaniem.

Wskazówki dla Rodziców

We  współczesnym  świecie, rodziny  korzystające  z  Internetu powinny myśleć o bezpieczeństwie zarówno offline, jak i online. Każde dziecko jest nauczone podstawowych zasad ostrożności, takich jak nie rozmawianie z nieznajomymi, patrzenie w obie strony przy przechodzeniu  przez  ulicę  itd.  Uczenie  młodych  ludzi łatwych  do  zapamiętania  lekcji życiowych nt.  bezpieczeństwa  online  i  zasad  prywatności, zaczyna  się  od  rodziców, dających dobry przykład.

UDOSTĘPNIAJ OSTROŻNIE – TO CO POSTUJESZ ZOSTAJE W SIECI NA ZAWSZE

  • Pomóż Twoim dzieciom zrozumieć, że każda informacja jaką udostępnią w sieci jest  łatwo  kopiowana  i  praktycznie  niemożliwa  do usunięcia. Naucz je przewidywania, kto może zobaczyć post i jak jego treść może zostać odebrana w przyszłości.

DANE OSOBOWE SĄ JAK PIENIĄDZE. CHROŃ JE!

  • Informacje o Twoich dzieciach, takie jak w jakie gry lubią grać, czego szukają w Internecie – mają wartość, taką jak pieniądze. Rozmawiaj z Twoimi dziećmi o wartości ich danych oraz  o  tym, jak świadomie wybierać, którym aplikacjom i stronom je udostępnić.

UDOSTĘPNIAJ TYLKO TAKIE INFORMACJE O INNYCH, JAKIE TY CHCIAŁBYŚ, ŻEBY BYŁY UDOSTĘPNIANE O TOBIE.

  • Przypominaj dzieciom i członkom rodziny o tej złotej zasadzie, ponieważ działa ona równie dobrze w sieci, jak i poza nią. To, co robią online może pozytywnie, ale i negatywnie wpływać na innych ludzi.

BĄDŹ ŚWIADOMYM UŻYTKOWNIKIEM SIECI

  • Podejmuj ze swoim dzieckiem dyskusje na temat Internetu. Naucz je używania ustawień prywatności, oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa w ich ulubionych grach internetowych, aplikacjach i platformach.

POZOSTAŃ POZYTYWNIE ZAANGAŻOWANY

  • Poznaj środowisko internetowe Twojego dziecka. W rzeczywistym świecie, są dobre i złe dzielnice, w świecie wirtualnym nie jest inaczej. Pomóż im wybrać bezpieczne i zaufane strony oraz aplikacje. Zachęcaj je by były uważne przy klikaniu, udostępnianiu oraz pobieraniu treści.

Wskazówki dla Seniorów

Dostęp do sieci otwiera przed Tobą nowe możliwości: nauka, komunikacja z rodziną i znajomymi, możliwość opłacania rachunków bez wychodzenia z domu. Podczas korzystania z Internetu należy zachować pewne środki ostrożności, podobnie jak wsiadając do samochodu, zapinamy pasy bezpieczeństwa. Zachowuj zalecenia dotyczące cyfrowego bezpieczeństwa, pamiętaj o skutkach podejmowanych działań i korzystaj z pełni możliwości, jakie daje Internet.

OSOBISTE INFORMACJE SĄ RÓWNIE CENNE JAK PIENIĄDZE. CHROŃ JE.

  • Blokuj swoje urządzenia – takie jak tablet czy telefon Podobnie jak zamykasz drzwi wejściowe do swojego mieszkania, tak samo troszcz się o bezpieczeństwo swoich urządzeń. Zabezpiecz dostęp do przechowywanych tam informacji poprzez  stosowanie  odpowiednio  silnych  haseł. Hasło ustrzeże  Twoje  urządzenie  przed ciekawością osób trzecich oraz zabezpieczy je na wypadek zagubienia czy kradzieży.
  • Pomyśl, zanim klikniesz Ignoruj  maile  i  komunikaty, które nakłaniają Cię do szybkiego działania, np. reakcji na rzekomy problem związany z Twoim kontem bankowym –taki typ wiadomości zwykle okazuje się oszustwem.
  • W razie wątpliwości – nie klikaj Klikając na podejrzany link w mailu, możesz pozwolić złodziejowi na dostęp do Twoich danych. Nawet jeśli dostaniesz wiadomość od kogoś, kogo  znasz,  ale  budzi  ona Twoje wątpliwości lub wygląda podejrzanie, lepiej ją skasuj.
  • Stwórz silne hasło Dobre hasło składa się z przynajmniej 12 znaków. Skup się na pozytywnych zdaniach lub zwrotach, o których lubisz myśleć i które łatwo zapamiętasz(np.„Kocham miasto muzyki”). Na wielu stronach internetowych możesz przy wprowadzaniu hasła używać spacji.

Sieci publiczne

Ogólnodostępne komputery w bibliotekach czy hotelach są wielką wygodą i mogą okazać się niezmiernie przydatne. Ważne jednak, aby korzystając z takich urządzeń, pamiętać o kilku zasadach związanych z bezpieczeństwem. Skorzystaj z zaleceń kampanii „STÓJ. POMYŚL. POŁĄCZ.” Zachowuj  zalecenia dotyczące cyfrowego bezpieczeństwa, pamiętaj o skutkach podejmowanych działań i ciesz się wygodą płynącą z dostępnej technologii.

Osobiste informacje są równie cenne jak pieniądze. Pamiętaj o tym. Chroń je.

  • Nie zapamiętuj mnie. Korzystając z publicznie dostępnego komputera upewnij się, że funkcja „zapamiętywania” (haseł, formularzy i innych informacji) jest wyłączona.
  • Wyloguj się. Każdy może uzyskać dostęp do komputerów w miejscach publicznych. Z pewnością nie każdy powinien mieć dostęp do Twoich kont i osobistych danych. Po zakończonej pracy wyloguj się ze swoich kont i zamknij wszystkie karty przeglądarki.
  • Kasuj historię przeglądarki. Pamiętaj by wyczyścić zapisaną w czasie pracy historię przeglądania oraz towarzyszące jej „ciasteczka”.

Zachowaj ostrożność

  • Odwiedzaj strony objęte szyfrowaniem. Przy podawaniu osobistych informacji (login, hasło, adres e-mail, imię i nazwisko, numer karty kredytowej, PESEL, adres zamieszkania, numer telefonu i inne) upewnij się, że połączenie z odwiedzaną witryną jest szyfrowane. Sprawdź, czy jej adres zaczyna się od „https://” oraz czy wyświetlana obok adresu strony informacja (dostępna pod ikoną kłódeczki) potwierdza prawidłowy i aktualny certyfikat strony.
  • Uważaj na publiczne sieci Wi-Fi. Ogólnodostępne komputery i otwarte sieci bezprzewodowe nie są odpowiednim miejscem do przesyłania danych wrażliwych. Przetwarzane tam informacje mogą być potencjalnie widoczne dla osób trzecich. Ogranicz zakres działań prowadzonych przy ich użyciu.